З 16 грудня 2012 року діє Закон України №4844 про повну заборону куріння в громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства.
            За Законом заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення та органів державної влади і місцевого самоврядування, інших державних установ, на стаціонарно обладнаних зупинках транспортних засобів.

Відводити місця для куріння в цих місцях заборонено.


Штрафи за порушення для підприємців (фізичних та юридичних осіб) складають від 1000 грн. до 10 000 грн., а для фізичних осіб-курців - від 51 до 175 грн.
Закон є ефективним інструментом захисту населення від негативного впливу тютюнового диму. Головна мета Закону - знизити рівень захворюваності від хвороб, спричинених тютюнокурінням (рак легенів, інфаркти, інсульти, бронхіти), сприяти створенню умов для більш здорового перебування у приміщеннях як курців, так і некурців.
           За даними ВООЗ, від викликаних пасивним курінням хвороб, у світі щорічно помирає 600 тисяч некурців, які вимушені дихати тютюновим димом. Щороку від тютюнового диму помирає понад 100 тис. українців, з них більш як 10 % – пасивні курці. Адже тютюновий дим, за даними ВООЗ, містить більше 4000 хімічних речовин, не менш 250 з яких є шкідливими, а більше 50 з них канцерогенні (для прикладу, ДДТ, ацетон, аміак, кадмій, миш’як). Пасивне куріння є причиною бронхітів, пневмонії, приступів астми, інфекцій середнього вуха, синдрому раптової смерті немовлят, серцево-судинних та неврологічних ускладнень тощо.
            Захист людей від тютюнового диму - це одна з шести стратегій, які застосовує ВООЗ, щоб побороти поширеність куріння в світі. Україна - одна з країн, яка ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну і має виконувати міжнародні зобов’язання. Відповідно до статті 8 РКБТ країни повинні «захистити своїх громадян від впливу тютюнового диму на робочих місцях, у громадських приміщеннях і транспорті».
Висока смертність через неінфекційні захворювання, спричинені тютюнокурінням, посилює демографічну кризу. Тому звільнення робочих та громадських місць від куріння в Україні сприятиме виходу із демографічної кризи та поліпшить здоров’я нації.
Вільні від тютюнового диму кафе, бари і ресторани - це виконання Україною міжнародних зобов’язань, а також крок до цивілізованого суспільства.
         

       Шановні учні, колеги, даний Закон буде дієвим лише за умови, коли кожен із нас активно захищатиме свої права на бездимне середовище і здоров’я.
Якщо вас обкурюють, а значить – труять сигаретним димом, ви не маєте терпіти або ж чекати, доки хтось інший відстоюватиме ваше право на чисте повітря. Закон на вашому боці. Тож, якщо курять поряд з Вами, наприклад на зупинці громадського транспорту або у пішохідному переході, чемно попросіть людину не курити поряд та відійти в бік.
Закликаємо всіх вас активно відстоювати своє право на простір без тютюнового диму.


Ви можете поділитись цікавою статтею з друзями в соціальних мережах: